photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10
Jesteś w: Start 100 lat Wydziału Leśnego

100 lat Wydziału Leśnego i 200 lat tradycji SGGW

Ostatnio zmodyfikowane 2019-06-05 09:20
Od Instytutu Agronomicznego w Marymoncie do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i od Szczególnej Szkoły Leśnictwa do Wydziału Leśnego SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest najstarszą szkołą wyższą o profilu przyrodniczym w Polsce. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Wydział Leśny SGGW w Warszawie nawiązuje swoimi tradycjami do Szczególnej Szkoły Leśnictwa utworzonej w 1816. Była to pierwsza na ziemiach polskich i jedna z pierwszych w świecie leśna uczelnia o charakterze akademickim. Z historią Wydziału można się zapoznać na stronach internetowych naszej jednostki.

W 2016 roku minęło 200 lat od czasu, kiedy Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie na dwóch poziomach: wyższym dla przyszłych ekonomów i zarządców, a także synów właścicieli ziemskich, oraz elementarnym – dla przyszłych kwalifikowanych robotników. Uczelnia i Wydział celebrowały obchody 200-lecia od 2014 roku. Szczegółowe informacje o programie centralnych obchodów dostępne są na stronach SGGW. Wydział Leśny również zrealizował szereg wydarzeń, których program można znaleźć tutaj.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku funkcjonujące Towarzystwo Kursów Naukowych przekształca się w Królewsko-Polską Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Rok później Uczelnia zostaje upaństwowiona i nazwana Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), a zatem Wydział Leśny jako część uczelni o nazwie „Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego” istnieje od 1919 roku. Stąd rok 2019 jest rokiem obchodów 100 lat Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jak również rokiem obchodów 100 lat Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie (terenowa baza dydaktyczna Wydziału została również utworzona w 1919 roku).

Obchody 100 lecia Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie uświetniły uroczyste obrady Rady Wydziału Leśnego w dniu 31 maja 2019 r. w Auli Kryształowej od godziny 11.00. Dziękujemy za udział wszystkim Gościom i Naszym Absolwentom, dzięki którym uroczystość nabrała specjalnego znaczenia. Wasza obecność z nami pozostanie w serdecznej pamięci.

Fotorelacja z uroczystości znajduje się na stronie FB Wydziału Leśnego, dzięki inż. Martynie Majda

Zapraszamy również do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej: Forests in Science, Practice and Education, która odbędzie sie w dniach 16-22 czerwca 2019 w Warszawie (oraz Rogowie i Białowieży).

Forests in Science, Practice and Education

Conference on the centenary of the Faculty of Forestry, Warsaw University of Life Sciences – SGGW,
June 16-22, 2019

Narzędzia osobiste
Zaloguj