Jesteś w: Start Wydarzenia IX Sympozjum ochrony ekosystemów leśnych

IX Sympozjum ochrony ekosystemów leśnych

Ostatnio zmodyfikowane 2015-03-15 22:59
Ochrona lasu wobec dynamicznych zmian ekosystemów leśnych
Kiedy 2015-09-23 01:00 do
2015-09-24 23:55
Gdzie Rogów
Imię i nazwisko
Telefon 600 464 833
Dodaj wydarzenie do kalendarza vCal
iCal

Las jest dynamicznym układem przyrodniczym, w którym żywe organizmy pozostają w ścisłym związku zarówno z nieożywionymi komponentami siedliska jak i innymi składnikami biocenozy. Mnogość procesów zachodzących w środowisku leśnym i wysoki stopień skomplikowania wzajemnych interakcji sprawia, że badania krótko- i długoterminowych zmian zachodzących w tych ekosystemach nie są zadaniem łatwym. Współcześnie, lasy rozwijają się pod stałą presją wielu czynników zarówno naturalnych jak i antropogenicznych. Zjawiska klimatyczne o charakterze katastrof prowadzą do wielkoobszarowych zniszczeń drzewostanów. Ich następstwem są liczne problemy z zakresu ochrony lasu, takie jak wzmożone występowanie szkodliwych owadów, grzybów i innych organizmów czy wzrost zagrożenia pożarowego. Zamieranie drzewostanów budzi niepokój i obawy o trwałość lasu. Odtwarzanie lasu na gruntach porolnych to proces regeneracji zbiorowisk leśnych, w trakcie którego ujawniają się patogeny grzybowe i liczne szkodniki owadzie. Uproszczenie struktury i organizacji drzewostanów gospodarczych sprzyja rozprzestrzenianiu się w lasach gatunków obcych.

W ostatnich dziesięcioleciach z dużym powodzeniem do śledzenia zmian w ekosystemach leśnych stosowana jest bioindykacja. Liczne badania waloryzacyjne, zoo- i fitoindykacyjne pozwalają na poznanie natężenia i kierunku procesów ekologicznych oraz skutków odziaływania różnych czynników. Jednak w dalszym ciągu, wiele aktualnych problemów jest słabo rozpoznanych, a uzyskane wyniki nie pozwalają jeszcze na ich praktyczne wykorzystanie we współczesnej ochronie lasu.

Planując IX Sympozjum Ochrony Ekosystemów Leśnych wierzymy, że wspólnie z Państwem lepiej zrozumiemy procesy zachodzące w środowisku leśnym i nakreślimy kierunki przyszłych badań, które przyczynią się w praktyce do udoskonalenia metod ochrony ekosystemów leśnych.

Patronat Honorowy

• JM Rektor SGGW w Warszawie - prof. dr hab. Alojzy Szymański
  • Dyrektor Generalny Lasów Państwowych - mgr inż. Adam Wasiak
  • Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska - dr Michał Kiełsznia