Jesteś w: Start Wydarzenia Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie

Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie

Ostatnio zmodyfikowane 2016-03-15 11:15
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Leśny Zakład Doświadczalny Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie, Wydział Leśny SGGW w Warszawie we współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych zaprasza na XII Konferencję z cyklu AKTYWNE METODY OCHRONY PRZYRODY W ZRÓWNOWAŻONYM LEŚNICTWIE która odbędzie się w dniach 22-23 marca 2016 roku w auli CEPL SGGW w Rogowie
Kiedy 2016-03-22 00:25 do
2016-03-23 23:25
Gdzie Rogów
Dodaj wydarzenie do kalendarza vCal
iCal

Założenia

Różnorodność biologiczna lasu postrzegana jest powszechnie przez pryzmat metod poznawczych stosowanych w warunkach dziennych, co może powodować niewłaściwą ocenę jej stanu (np. liczebnego) i wartości (np. finansowej). Tymczasem zdecydowana większość ssaków i znaczna część innych zwierząt zamieszkujących ekosystemy leśne to organizmy nocne i poprzez to bardzo słabo rozpoznane pod każdym względem. W związku z tym należy dążyć do udoskonalenia stosowanych dotychczas w leśnictwie i ochronie przyrody metod oceny i szacowania wartości przyrodniczych w oparciu o wiedzę i narzędzia używane w warunkach nocnych.

Podstawową intencją organizatorów konferencji jest przegląd i doskonalenie metod oceny i szacowania leśnej różnorodności biologicznej w warunkach nocnych

Pytania kluczowe

• Czy dotychczasowe metody gwarantują właściwą ocenę różnorodności biologicznej w lasach?
  • Czy podejmowane działania ochronne w stosunku do gatunków nocnych są odpowiednie?
  • Jakie obecnie stosowane technologie sprzyjają poznawaniu lasu nocą?
  • Czy nasza wiedza o rozmieszczeniu i wielkości populacji "gatunków nocnych" jest wystarczająca?
  • Co wiemy o wpływie gospodarki leśnej na stan zachowania "gatunków nocnych"?

Cele konferencji

• Przegląd metod i narzędzi służących ocenie leśnej różnorodności biologicznej nocą
  • Próba oceny wpływu gospodarki leśnej na organizmy nocne
  • Ocena stanu poznania różnorodności gatunkowej sów leśnych i innych gatunków ptaków
  • Ocena stanu poznania różnorodności gatunkowej nietoperzy leśnych
  • Ocena stanu poznania różnorodności gatunkowej ssaków leśnych
  • Ocena stanu poznania różnorodności gatunkowej owadów leśnych

Charakter konferencji i uczestnicy

Konferencja poświęcona jest doskonaleniu praktycznych metod ochrony przyrody w zrównoważonym leśnictwie, szczególnie metodom oceny i szacowania leśnej różnorodności biologicznej w warunkach nocnych. Ma charakter gólnopolskiego forum wymiany doświadczeń i poglądów w tym zakresie. Przeznaczona jest dla pracowników Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych i krajobrazowych, środowisk naukowych, instytucji i urzędów publicznych, organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych aktywną ochroną przyrody w lasach.

Patronat honorowy

• Andrzej SZWEDA-LEWANDOWSKI - Główny Konserwator Przyrody (w trakcie ustaleń)
  • Jakub DZIUBECKI - Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (w trakcie ustaleń)
  • Konrad TOMASZEWSKI - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych