Jesteś w: Start Aktualności Jubileuszowy XV Wolf Expedition 2018

Jubileuszowy XV Wolf Expedition 2018

Ostatnio zmodyfikowane 2018-02-22 15:58
Zapewne piętnaście lat temu nikt nie spodziewał się, że obóz naukowy zainicjowany przez studentów Wydziału Leśnego SGGW przerodzi się w cykliczną akcję, a wykreowana "marka" Wolf Expedition rozpoznawalna będzie na całym świecie.

Tym razem już tradycyjnie w połowie lutego, w okresie kiedy wilki wykazują wyższą niż zwykle aktywność w terenie związaną z okresem godowym ("cieczką"), w Bieszczady wybrali się pasjonaci przyrody w tym studenci trzech największych leśnych ośrodków nauki w zakresie leśnictwa z Krakowa, Poznania i Warszawy. Przez kolejne 7 dni na terenie nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany (RDLP w Krośnie) uczestnicy obozu naukowego będą zdobywać wiedzę z zakresu ekologii i biologii wilka Canis lupus (L.), poznają metody inwentaryzacji tego gatunku, zdobędą wiedzę w zakresie rozpoznawania obecności wilków w terenie m.in. na podstawie śladów w tym tropów, drapania, odchodów itp. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności związane z inwentaryzacją wilków w warunkach górskich, podczas prac terenowych, prowadzonych pod czujnym okiem opiekunów merytorycznych tegorocznego obozu. Jednym z prowadzących szkolenie jest Adam Gełdon pracownik Nadleśnictwa Spychowo, które ma duże doświadczenie w inwentaryzowaniu wilka. Swoja wiedzą w ramach Wolf Expedition podzielą się również Hubert Fedyń z RDOŚ w Rzeszowie zajmujący sie na co dzień szkodami od zwierząt chronionych, Wojciech Kędziora asystent Katedry Urządzania Lasu i Ekonomiki Leśnictwa Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie i Jacek Sagan z RDLP w Warszawie. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się aż 72 osoby wśród, których oprócz wspomnianych już studentów wydziałów leśnych znaleźli się pracownicy biura i nadleśnictw RDLP w Warszawie. Każdy z uczestników przyjechał tu przede wszystkim po to by poznać metody inwentaryzacji wilków, zweryfikować posiadaną już wiedzę w tym zakresie, spróbować swych sił w pracy przy inwentaryzacji zwierzyny, szczególnie dużych drapieżników. Dzięki zdobytej wiedzy podczas obozu naukowego, możemy liczyć na to, że informacje przysyłane z terenu o obecności wilków, będą bardziej wiarygodne. Dotychczas przez 15 lat trwania Wolf Expedition udało się przeszkolić już ponad 400 osób wśród, których znaleźli się również reprezentanci m.in. z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Belgii, Łotwy, Panamy, Czech i Słowacji.

Tegoroczne szkolenie zorganizowane zostało przez studentów Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, działających w ramach Koła Naukowego Leśników oraz Koła Młodych i Komisji ds. Młodej Kadry Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD). Tradycyjnie, bo niemalże od samego początku historii Wolf Expedition, do organizacji tego przedsięwzięcia włączyło się Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).  Kolejny rok swoją obecność zaznaczyła firma Taxus IT, która przygotowała i udostępniła na potrzeby zbierania danych w terenie, mobilną aplikację (tMap) na telefony dzięki, której możliwe jest szybkie agregowanie danych zebranych podczas prac inwentaryzacyjnych wilków.

Wolf Expedition ma na celu również krzewić wiedzę z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody, łowiectwa i poruszania się w terenie z wykorzystaniem najnowszych technologii. Ciekawostką jest możliwość poznania tajników "stymulacji wokalnej wilków", pomocnej w lokalizowaniu ich obecności w terenie oraz umożliwiającej poznanie liczebności tego gatunku w danej watsze.

Wierzymy, że tegoroczny jubileuszowy "Wolf Expedition" zaszczepi pasję do przyrody i zgłębiania wiedzy z zakresu ekologii gatunków dużych drapieżników w tym wilka, wśród osób biorących udział po raz pierwszy oraz pomoże trwać tej "górskiej ekspedycji naukowej" przez kolejne lata.

Pozdrowienia z Bieszczadów, organizatorzy XV edycji Wolf Expediton.

autor tekstu: dr inż. Jacek Sagan