IUFRO nagradza osiągnięcia, które nie są wyróżniane innymi nagrodami oraz odznaczają się wynikami stanowiącymi cele organizacji. Podczas Światowego Kongresu Leśnego w Brazylii wręczono tylko jedną taką nagrodę.
Międzynarodowa Unia Organizacji Badań Leśnych (IUFRO) została powołana przez kilkanaście państw Europy i Ameryki Północnej w 1892 roku. To międzynarodowa, „globalna” sieć współpracy wielu organizacji zrzeszających ponad 15 000 naukowców z blisko 700 organizacji członkowskich w ponad 110 krajach. Jest również członkiem ICSU.
Pozostałe nagrody zostały opisane w biuletynie IUFRO.
IUFRO jest wyjątkową organizacją, będącą jedyną na świecie międzynarodową organizacją naukową zajmującą się tak szerokimi badaniami lasów, leśnictwem oraz naukami pokrewnymi. Rozpowszechnia wiedzę wśród zainteresowanych stron i decydentów, a podstawowym zakresem badań leśnych są: „Lasy dla ludzi”, „Lasy i zmiany klimatu”, „Lasy i produkty leśne dla ekologicznej przyszłości”, „Bioróżnorodność, usługi ekosystemowe i inwazje biologiczne” oraz „Interakcje lasu, gleby i wody”.
Światowy Kongres Leśny (WFC) to największe i najbardziej znaczące spotkania światowego sektora leśnego, które odbywają się co 5-6 lat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W tym roku spotkanie miało miejsce w Brazylii, w Kurytybie. Uczestniczyło w nim ponad 3500 uczonych z całego świata. Jest to forum wymiany wiedzy i doświadczeń, przedstawiające najnowsze osiągnięcia naukowe, aspekty społeczno-gospodarcze i instytucjonalne oraz politykę leśną.