Jesteś w: Start Aktualności SKNGP Obóz naukowy - projekt szlaku

SKNGP Obóz naukowy - projekt szlaku

Ostatnio zmodyfikowane 2018-05-14 10:18
Relacja z obozu naukowego SKNGP poświęconego założeniu Szlaku św. Stanisława Kostki w dniach 26-29 kwietnia 2018 r.

W dniach 26-29 kwietnia 2018 r. w Przasnyszu odbył się obóz naukowy Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej SGGW poświęcony projektowi - Szlak św. Stanisława Kostki. Koncepcja powstania szlaku zrodziła się w związku z obchodzonym, w bieżącym roku w Polskim Kościele Katolickim, jubileuszem 450 lat śmierci św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Głównym pomysłodawcą szlaku jest pan Jacek Piotrowski – mieszkaniec Przasnysza, pasjonat historii ziemi przasnyskiej, prowadzący na ziemiach rodu Kostków Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia Księstwo. Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SGGW jako organizacja zajmująca się m.in. promowaniem i rozwijaniem wiedzy w zakresie rozwoju lokalnego z wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej, włączyło się w proces powstawania szlaku. Członkowie Koła: Rafał Adamczyk, Weronika Baran, Damian Gil, Magdalena Glica, Monika Humięcka, Dominika Janicka, Magda Kucman, Aleksandra Maik wraz opiekunem Koła dr inż. Joanną Budnicką-Kosior wspierali od samego początku inicjatywę powstania szlaku (patrz http://skngp.sggw.pl/projekt-szlaku-sw-stanislawa-kostki-w-przasnyszu-i-rostkowie/), doceniając nie tylko koncepcję jego powstania ale również możliwości i potencjał rozwoju Przasnysza i jego okolic.

Obóz naukowy stanowił jeden z głównych etapów realizacji Szlaku św. Stanisława Kostki. W trakcie pobytu na ziemi przasnyskiej, studenci przeprowadzili inwentaryzację miejsc związanych z życiem i kultem Patrona, tj.: Sanktuarium w Rostkowie – miejsce urodzin św. Stanisława Kostki, Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (Parafia św. Wojciecha) – miejsce Jego chrztu; oraz Klasztor Ojców Pasjonistów i Stajnia Księstwo, jako miejsca związane z Jego bratem – Pawłem Kostką, który był fundatorem zarówno Klasztoru, jak i ziem, na których dzisiaj znajduje się Stajnia Księstwo.  Inwentaryzację uzupełniono o dodatkowe miejsca, ważne dla miasta Przasnysza (Klasztor Mniszek Kapucynek, Park miejski, Miejski Dom Kultury, Rynek miejski z Ratuszem) i jego okolic (Dworek w Chojnowie, Park w Rostkowie) . Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji i zebranej bazy obiektów, sporządzono projekt mapy interaktywnej, która docelowo ma być dedykowana osobom odwiedzającym miejsca związane z Patronem. Na mapie zaznaczona jest trasa, łącząca 4 główne obiekty Szlaku św. Stanisława Kostki oraz inne punkty posiadające walory turystyczno – rekreacyjne i przyrodnicze. Szlak rozbudowano m.in. o dodatkową trasę z obiektem w Chojnowie, do którego można dotrzeć drezyną rowerową.  Główna trasa Szlaku liczy około 20 km. Można ją pokonać pieszo, rowerami, a nawet drezynami czy konno.  Myśląc o bezpieczeństwie pielgrzymujących, a także ich potrzebach, mapa docelowo ma być wzbogacona jeszcze o takie obiekty jak: szpital, apteki, sklepy, stacje benzynowe, serwisy rowerowe, bankomaty, miejsca noclegu, restauracje, toalety.

Projekt mapy interaktywnej znajduje się pod linkiem:

Projekt Szlaku św. Stanisława Kostki cieszy się dużym poparciem i zainteresowaniem. Podczas obozu naukowego, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SGGW, jako podmiot zaangażowany w projekt szlaku, również mogło liczyć na wsparcie. Dziękujemy pomysłodawcy szlaku Panu Jackowi Piotrowskiemu za miłe przyjęcie w Stajni Księstwo oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń podczas poznawania walorów historyczno-krajobrazowych ziemi przasnyskiej. Dziękujemy Fundacji „SCALAM - Prostujemy Drogi Życia” za wsparcie finansowe podczas obozu naukowego, jak również za możliwość bezpłatnego uczestnictwa chętnych członków koła w kursie Instruktorów Turystyki Kwalifikowanej ze specjalnością turystyka rowerowa. W tym miejscu, chcemy również podziękować firmie Kross za użyczenie studentom rowerów podczas kursu. Dziękujemy również Federacji ROSA za zaproszenie uczestników obozu na spotkanie z organizacjami pozarządowymi, a także Klaryskom Mniszkom Kapucynkom za miłe przyjęcie i ciekawe opowiadania z życia zakonu.  Podziękowania również kierujemy do dr. inż. Dariusza Korpetty, którego wiedza i bogate doświadczenie z zakresu gospodarki przestrzennej i  systemów informacji przestrzennych były dla nas ogromnym wsparciem.

19 maja br. podczas Jarmarku Staropolskiego w Przasnyszu ma nastąpić oficjalne otwarcie Szlaku św. Stanisława Kostki. Szlakiem przejadą pielgrzymi w grupach 10 osobowych pod opieką wyspecjalizowanych przewodników turystycznych posiadających uprawnienia Instruktora Turystyki Kwalifikowanej ze specjalnością turystyka rowerowa. Szlak ma się opierać o grę terenową poświęconą Patronowi, której premiera ma nastąpić podczas Jarmarku. Dla potrzeb istnienia Szlaku i uczestnictwa w grze powstaje strona internetowa http://szlakkostka.pl/, która w wersji końcowej stanie się nieodzownym elementem szczególnie młodego pielgrzyma na Szlaku św. Stanisława Kostki.

Liczymy na to, że dotychczasowe zaangażowanie Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej SGGW w projekt Szlaku św. Stanisława Kostki przyniesie wymierne korzyści dla Przasnysza i jego okolic, zaś projekt mapy interaktywnej będzie pomocny dla odwiedzających ziemię przasnyską w roku jubileuszowym św. Stanisława Kostki.